Українська
Українська
Русский
Русский
вул. Новозабарська 2/6,
м. Київ, 04074, Україна

Тел./Факс: (044) 501 90 44,
e-mail: office@sklo.kiev.ua

На главную Відправити листа
ПОШУК

Останні новини

Незвичайна професія: склодув - мистецтво і ремесло

15-11-2017
Незвичайна професія: склодув - мистецтво і ремесло

Існують професії, які століттями, а то і тисячоліттями, не втрачають своєї актуальності. Одна з них - склодув. Історія ремесла почалася в давнину, і до сьогоднішнього дня майстрам вдалося зберегти дивовижну технологію виготовлення скляних виробів практично в первозданному вигляді.

Склодуви - це майстри, які створюють різноманітні предмети шляхом видування з добре розігрітої скляної маси, «сирцю», яку плавлять в спеціальних печах.

Родом з Італії

 

Саме скло видувається за допомогою довгої трубки. Так виходять найрізноманітніші заготовки: кулі, декоративний і лабораторний посуд, фігурки, і т. д. У своїй роботі ремісники не обмежуються одним інструментом. Для створення надзвичайних форм застосовуються ножиці, сошки, щипці, косарики і інші інструменти.

Сьогодні батьківщиною склодувної справи прийнято вважати острів Мурано, що належав Італії.

Професія склодува - безперервна творчість. Неважливо, що ти робиш, колбу або ялинкову іграшку, потрібно зробити її так, щоб не соромно було показати на виставці.

Є у красивої роботи і зворотна сторона - шкідливість. Склодув - професія небезпечна. У будь-який момент розпечене скло може лопнути, залишивши опік на руках майстра. Крім того, весь робочий день доводиться перебувати на ногах в жаркому приміщенні з сильними випарами миш'яку, а в процесі видування постійно напружувати легені. Тому, для таких фахівців передбачено достроковий вихід на пенсію, але багато хто з них не поспішають розлучатися з улюбленою справою.

З рук в руки

Процес навчання склодувів непростий. Вміння і знання передаються від вчителя до учня. Неможливо цьому навчитися з книжок. Професія передається, в прямому сенсі, «з рук в руки».

Перейняти майстерність можна безпосередньо у професійного склодува. Нерідко підприємства з виготовлення скляних виробів влаштовують майстер-класи та спеціальні факультативи, в результаті яких видають відповідний документ про проходження.

Щоб досконально осягнути склодувне мистецтво, потрібно докласти чимало зусиль. Потрібно вивчити технологію роботи зі склом, його властивості, пристрій трубки для видування, техніку роботи з інструментами і піччю.

Як каже  склодув Арчіл Джошуа: «Я кожен день відчуваю себе учнем і кожен день вчуся чомусь новому, постійно вдосконалюю навички. Це не та професія, яка змушує стояти на місці».

Перспективи розвитку професії склодува

Склодув – це ремесло, що вимагає індивідуального підходу, спочатку доводиться вкладати в себе, свою майстерність, навчання, обладнання, інструменти та матеріали.

Важко в навчанні легко в бою?

У склодувному мистецтві є свої складності. Перш за все, важкі умови роботи. Важливо бути фізично витривалим, не мати проблем з серцево-судинною системою, з легенями. В іншому випадку, шлях до професії суворо заборонений.

Видування скла - це поєднання важкої фізичної праці з тонкою, практично ювелірною роботою. Склодув - не професія, а покликання. Справжні майстри своєї справи присвячують улюбленому заняттю все життя, постійно вдосконалюючи навички і створюючи шедеври, які здатні порадувати любителів прекрасного.