Українська
Українська
Русский
Русский
вул. Новозабарська 2/6,
м. Київ, 04074, Україна

Тел./Факс: (044) 501 90 44,
e-mail: office@sklo.kiev.ua

На главную Відправити листа
ПОШУК

Останні новини

98% сировини для вироблення скла Україна експортує в Росію і Білорусь

19-09-2017
98% сировини для вироблення скла Україна експортує в Росію і Білорусь

98% сировини для вироблення скла Україна експортує в Росію і Білорусь. Україна займає друге місце в Східній Європі за показником наявних запасів скляної сировини.

Більшість родовищ,  а їх близько 100, мають підтверджені запаси в 5 млн тон кожне. А подекуди і в рази більше. Наприклад, у Новоселівському родовищі, поблизу Харкова, оцінка запасу сягає 18,03 млн т.

КАРТИНКА 1

Щороку 2% видобутої сировини переробляються на  продукцію для української будівельної промисловості. 

Ще 18% купує Білорусія. А от інші 80% експортуються до Росії. Минулого року експорт до цієї країни становив 300 тисяч тон на суму 6 млн доларів США.

КАРТИНКА 2

На внутрішньому ринку є запит на 3,4 мільярди квадратних метрів сучасного будівельного скла.

Минулого року імпорт якісного скла лише на виготовлення склопакетів сягнув 314 тисяч тон. 

Як у світі

Щорічний приріст світового виробництва листового скла становить 7%. Середній рівень споживання скла на одну особу в світі диференційований в залежності від рівня розвитку економіки.

Так, наприклад, для країн, що мають перехідну або економіку, що розвивається, рівень споживання становить від 3 до 5 кг на особу. В розвинутій Європі це 18-28 кг, в залежності від країни.

Україна виробляє орієнтовно 3,5 кг на особу і споживає менше 5 кг на громадянина. При цьому з тих 3,5 кг, що виробляються — сучасного флоат-скла немає. Тобто, закривається попит на сучасне скло за рахунок імпорту на всі 100%.

Чому так

Відсутність сучасного виробництва скла в Україні пов'язують з бізнес-логікою виробників — ніби заводи будують там, де є ринок, сировина і прибуток. 

Наприклад, в Білорусі функціонує низка сучасних склозаводів, при чому запаси сировини сягають 10% від українських. Білоруси імпортують майже 80% сировини для скла, і це не заважає іноземним інвесторам, які там працюють.  

Ще один приклад  Казахстан, запаси якого оцінюють на рівні  13-28 мільйонів тон. Так от, ця країна планує за два роки на кошти інвесторів  побудувати завод, потужністю 140 тисяч тон на рік. Інвестори  ОАЕ, Кувейт, Китай і Великобританія.

Ці проекти  результати реалізації державної політики щодо забезпечення внутрішнього попиту та розвитку промисловості.

Україна, яка у різні часи мала 30 скляних не отримує подібну підтримку. Тому, країна віддає левову частку доданої вартості і велику кількість робочих місць економікам інших країн.

Експортуючи сировину, отримуємо 6 млн доларів, а імпортуємо потім на 80-90 млн доларів готової скляної продукції.

Що далі

Сьогодні світова практика демонструє, що для стабільного забезпечення країни склом власного виробництва необхідно мати одну лінію загартовування скла з потужністю 200 квадратних метрів/годину на кожні 1 млн населення.

Тобто для України необхідно щонайменше 40 таких ліній. Для їх будівництва країна має всі передумови, за виключенням комфортного бізнес-клімату для інвестора та зрозумілих і ефективних регуляторних правил функціонування бізнесу в цьому сегменті.

Йдеться про хронічну "радянську школу" правил та норм, яка вводить  українських виробників в залежність від імпорту. Особливо це стосується сегменту сучасних енергоефективних віконних систем. Вирішити їх проблему можна, як і проблему ринку загалом — залучивши системного інвестора та впровадивши прозорі та дружні правила для бізнесу,

Необхідно забезпечити прозорий та некорупційний доступ до розробки кар'єрів зі скляною сировиною, створити стимулюючі умови для справжніх виробників.

Треба забезпечити спеціальні умови виділення землі та підключення до інженерних мереж для інвесторів в галузі, які є критичними для розвитку України.

Гарантувати безпеку інвестицій через ефективну нормативну базу.

Створити передумови для вигідного функціонування на ринку - спрямувати державну програму енергоефективності на продукцію вітчизняного виробництва: компенсувати через "теплі кредити" не всі вироби, а лише ті, які вироблені з українського скла і на українських підприємствах.

Розпочати переговори з інвесторами - серед перспективних інвесторів турецький Sisecam та Taiwan Glass, що мають спільні міждержавні проекти з Польщею, країнами Балтії.

Тоді в українську економіку вдасться повернути щонайменше 70 мільйонів валюти щорічно, яку Україна сплачує іншим країнам за імпорт скла.