Українська
Українська
Русский
Русский
вул. Новозабарська 2/6,
м. Київ, 04074, Україна

Тел./Факс: (044) 501 90 44,
e-mail: office@sklo.kiev.ua

На главную Відправити листа
ПОШУК

Останні новини

Як скло стає «розумним»

21-09-2018
Як скло стає «розумним»

 

 «Smart Glass» - «розумне скло» вкотре є ключовою темою виставки Glasstec 2018, яка проходитиме в Дюссельдорфі з 23 по 26 жовтня 2018 р.

У деяких науково-фантастичних фільмах «розумне скло» - вже стало реальністю. Наприклад, вранці після пробудження ми бачимо проекцію головних новин на дзеркалі ванної кімнати, в душі або на скляних панелях кухні. При цьому управління здійснюється легким дотиком або за допомогою голосових команд. Тепер носіями новин і рекламних повідомлень - звичайно ж, в мобільній формі – стають навіть скляні фасади будівель.

Багато експонентів Glasstec 2018 у Дюссельдорфі працюють над подібними винаходами, демонструючи цікаві розробки в сфері «розумного скла».

Тема «Smart Glass» в архітектурі поки що сприймається не дуже серйозно, хоча вже сьогодні з технічної точки зору можливо багато. Наприклад, кожному з нас знайомі різні варіанти «розумного скла» на прикладі звичного смартфона. Так, в одній публікації «Huffington Post» від 2014 року автор прогнозує, що завдяки технологічному склу, смартфони та планшети вже скоро можна буде зробити повністю прозорими.

Одна з переваг подібних технологій буде полягати в тому, що замість Google Maps для вибору ресторану можна буде прямо через смартфон переглядати всі вулиці навколо. Подібні програми просто підкажуть і покажуть Вам відповідні ресторани поблизу.

Сьогодні «розумне скло» використовується в багатьох автомобілях високого та преміум-класу. Ви можете регулювати світлопропускні властивості скла автомобіля під впливом сонячного світла (фотохромне  скло), а також проникнення тепла (термохромне скло) або електричної напруги (електрохромне скло).

Звичайно, всі ці функції можна використовувати і в технологіях оснащення будівель.

Під «розумними стеклами» будівель найчастіше за все розуміють лише можливість перемикання розділових перегородок з прозорості на напівпрозорість, або непрозорий режим.

Стекла з подібними характеристиками стають все більш популярним елементом дизайну, особливо в офісній архітектурі,  в основному, в мегаполісах, де за допомогою мобільних перегородок на відносно невеликих площах можна реалізовувати різні ідеї оформлення простору.

Так, за допомогою настінного перемикача або пульту дистанційного керування користувачі можуть вибирати між прозорим або непрозорим варіантом. Цей ефект можна повторювати необмежену кількість разів, оскільки забезпечується він за рахунок рідких кристалів в провідному шарі скла. Але як тільки генерується електрична напруга, непрозоре скло перетворюється в прозоре. При цьому Ви можете за бажанням одним натисканням кнопки створити відкритий простір для проведення конференцій, переговорів з клієнтами або засідань робочих груп. Після відключення електроживлення кристали знову змінюють структуру і ми знову отримуємо непрозору скляну поверхню.

Інша актуальна тема - освітлення.

Адже якісне і ефективне освітлення полегшує наше повсякденне життя. Це стосується не тільки коридорів і сходових майданчиків, а й будівництва цілих об'єктів. Сучасні органічні світловипромінюючі діоди (OLED) знаходять все більш широке застосування в новітніх концепціях освітлення будівель. На відміну від традиційних світлодіодів (LED) та інших джерел світла, органічні світлодіодні поверхні - OLED випромінюють світло по всій площі. Таким чином, вони є першими реальними повномасштабними джерелами світла, що відкриває принципово нові можливості для дизайну. Світло, яке вони випромінюють не дає відблисків і не засліплює. OLED- світильники дуже тонкі, «товщиною», як правило, від 0,7 до 1,8 мм. Оскільки вони нагріваються лише до 30 градусів, охолоджувати їх не потрібно. Завдяки цьому технології OLED дозволяють використовувати матеріали, які раніше не можна було використовувати в поєднанні зі світлом. І тепер можна встановити світло в місцях, які раніше навіть не асоціювалися з освітленням. Наприклад, в офісній будівлі майбутнього можна буде "увімкнути" віконне скло, якщо необхідно створити приємне освітлення. Світильники OLED можна також використовувати в форматі 3D, наприклад, у вигляді склянки для води. І, якщо поставити такий стакан на стійку, він почне світитися за допомогою вбудованої індукційної поверхні.

Літера «O» в скороченні «OLED» позначає «органічний». Під час виробництва на скляні пластини дуже тонкими шарами наносяться хімічні речовини на основі вуглеводнів. Вуглеводень відноситься до органічних хімічних речовин - звідси й виникла сама назва «органічний». Їх виробництво засноване на високих технологіях. А численні шари, які виробляють світло тонше за людську волосину, розділена вдовж 1000 разів. Насправді, в процесі виробництва окремі атоми накладаються один на одного, щоб пізніше вони могли відтворювати природне світло.

Як правило, в якості катода використовується один шар алюмінію, тому в вимкненому стані OLED-поверхні виглядають як косметичне люстерко. Якщо замінити алюміній на срібло, яке після випаровування не так сильно відбиває, то OLED-поверхня стане прозорою.

Сама можливість отримувати світло за допомогою прозорого скла, яке в вимкненому стані не здається видимим джерелом світла, можлива тільки на основі цієї технології.

Вбудоване в фасад, «розумне скло» дозволяє знизити енергоспоживання, адже сонячне світло, у міру необхідності, можна або заблокувати, або впустити в будинок. Крім того, саме в будівлях з великими скляними фасадами - офісними комплексами або хмарочосами - подібне скло може стати справжньою альтернативою механічним жалюзі.

А якщо технологію, необхідну для цієї мети, перемістити з корпусу в саме скло, то ми зможемо заощадити місце, яке можна використовувати для інших цілей. Сьогодні виробники також працюють зі спеціальними покриттями, що перетворюють скло в антиблікове і таке, що самоочищується.

Наприклад, подібні покриття можуть підвищити потужність сонячних батарей і, таким чином, значно збільшити видобуток сонячної енергії. На жаль, багато хто з подібних розробок поки не подолали стадію прототипу і не досягли ринкової зрілості. Часто проблемою стають занадто високі витрати на виробництво і установку, при тому, що термін служби даних розробок занадто малий.

Деякі експоненти на виставці glasstec в Дюссельдорфі продемонструють тему «Smart Glass» в деталях і представлять відвідувачам сучасні «інтелектуальні» рішення.